porselen-mutfak-tezgahi

Mutfak Tezgahı Çeşitleri Nelerdir?

5 ARALIK 2022

lamar
belenco calacatta verona

Evin en çok vakit geçirilen alanlarından biri olan mutfakta kullanılan ürünlerin kalitesi büyük önem taşıyor. Mutfak tezgahı çeşitleri özellikle bütün besinlere, ısıya, bıçak darbelerine, aside, aşınmalara maruz kalan mutfak tezgahının doğru seçimi hijyeni ve görüntüyü de etkiliyor. 

Mutfak tezgahı çeşitleri arasından seçim yaparken hem kullanım hem de estetik açıdan düşünüp seçmek gerekiyor. Uzun yıllar kullanımı olan mutfak tezgahı çeşitlerinin dayanıklılık göstermesi bekleniyor. Mutfak tezgahı çeşidi kullanılan malzemeye göre belirleniyor. Bu malzemelerin kullanımı ve fiyatları farklılık gösterebilir.

sapien-stone-urban-argento-5
mutfak tasarımı

Mutfak tezgahı seçerken dekorasyonu da göz önünde
bulundurarak karar vermek gerekmektedir.

Mutfak tezgahı çeşitleri şu şekilde
sıralanabilir:

• Belenco (kuvars)
• Porselen
• Granit
• Mermer
• Ahşap

mutfak-tezgahi-çeşitleri

Porselen Mutfak Tezgahı Çeşitleri

Son zamanların en gözde mutfak tezgah çeşitlerinden biri olan porselen mutfak tezgahı, ortamınıza hem şıklık katacak hem de estetik açıdan görünümü en güzelşekilde size sunacak.

Mutfak tezgahı çeşitlerinden olan porselen sadece tabaklarda ya da dekoratif objelerde kullanılırken günümüzde tezgah yüzeylerinde de yerini almaktadır. 

Rengini yıllarca koruyan ve temizliği açısından kolay olan porselen mutfak tezgahı, seçeceğiniz renklerle dekorasyonunuza modern bir hava katıyor. Sra Stone Gallery kalitesiyle sizlere sunulan porselen mutfak tezgahını uzun yıllar boyunca güvenle kullanabilirsiniz.

mutfak-tezgahi-çeşitleri
mutfak-tezgahi-çeşitleri

Kuvars (Belenco) Mutfak Tezgahı

Belenco tezgah olarak da bilinen kuvars tezgah asit ve bazlara karşı dayanıklılık gösteren mutfak tezgahı çeşitlerinden biridir. 

Doğada yer alan en sert mineral taşlarından biri olan kuvars tanelerinden üretilmektedir. Vakum, sıkıştırma gibi uygulamalar yapılan bu tezgah modeli, farklı renk, doku ve desenlerde türleri bulunur. 

Aynı zamanda hijyenik ve darbelere karşı dayanıklı olmasından dolayı da tercih edilen mutfak tezgahı çeşitleri arasında yer alır.

Granit Mutfak Tezgahı

Granit mutfak çeşidi görünümü açısından sıklıklara tercih edilen modeller arasında yer alır. Doğal ve dayanıklı malzemelerden üretilen granit mutfak tezgahı çeşitleri ortama şıklık da katar. 

Granit taşının üretilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Hijyen açısından bakıldığında temizlenmesi kolay bir tezgah türü olarak sayılabilir. 

Doğal taştan üretildiği için rengi farklılık gösterebilir. Zarar verilmemesi açısından temizliği sırasında sert malzemeler kullanılmaması önerilir.

Mermer Mutfak Tezgahı

Doğal taş çeşidi olan mermer mutfak tezgahlarında da tercih edilir. 

Renginden dolayı ortamın havasını değiştirerek eşsiz bir görüntü katar. Su geçirmeyen yapısı
bulunan mermer mutfak tezgahı çeşitleri ısıya karşı da dayanıklı bir yapıya sahiptir. 

Mermer mutfak tezgahının günümüzde kullanımı yaygındır. Zarar görmemesi açısından asidik ya da aşındırıcı maddelerin temasından kaçınılması gerekmektedir.

lamar-porselen

Ahşap Mutfak Tezgahı

Bulunduğu ortama sıcaklık katan ahşap mutfak tezgahı, dekorasyonda doğal sıcaklığı yakalamak isteyenlerin tercih edilen mutfak tezgahı çeşitlerindendir. Ortamın havasını değiştirerek yemeğinizi keyifle yapmanızı sağlar. 

Yüksek ısılardan kaçınılması gereken ahşap mutfak tezgahın sürekli bakım yapılarak doğal görünümü
korunması amaçlanır.

En İyi Mutfak Tezgahı Malzemesi Nedir?

Mutfakta uzun saatler geçirmeyi seven kişiler mutfağında kullanacağı malzemeyi dayanıklı ve kullanışlı olarak seçmek isterler. Bunların yanında kullanılacak malzemenin dekorasyona uyumu, mutfağın havasına etkisi de önemsenmektedir.
Hem sağlık hem de şıklık açısından en iyi mutfak tezgahı malzemesini seçmek oldukça önemlidir. En iyi mutfak tezgahını seçerken bazı kriterle ön planda tutularak seçim yapılmalıdır.

• Kullanılacak mutfak tezgahı malzemesinin ısıya karşı dayanıklılığı,
• Bıçak darbelerine karşı dayanıklılığı, çizilmemesi,
• Kolaylıkla temizlenerek hijyeni sağlaması,
• Estetik görünümü yakalaması,
• Ortama uyum sağlayacak renk ve desen seçeneğinin olması,
• Dekorasyon açısından ortamın havasını değiştirmesi ve şıklık kazandırması
gibi kriterler en iyi mutfak tezgahı malzemesi seçiminden önem taşır.

Mutfak tezgahı malzemesi seçerken mutfağın genişliği, tezgahın yapısı ve malzemesi dışında ayrılacak olan bütçeye ve istenilen tasarıma göre de belirlenir.
Her mutfak tezgahının kendine özgü özellikleri ve yapısı vardır. Kuvars, porselen, granit, mermer ya da ahşap malzemelerden seçeceğiniz mutfak tezgahını yıllarca kullanacağınız düşünülürse en iyi malzemeyi seçmek için iyi bir araştırma yapmak gerekmektedir.

En iyi mutfak tezgahı seçimi kişinin tercihine, dekorasyonun havasına göre değişiklik gösterir.

En Kullanışlı Mutfak Tezgahı Nedir?

Evin içerisinde en çok kullanılan ve vakit geçirilen alanlardan biri olan mutfakta, tezgahın kullanışlı olması büyük önem taşır. Belli işlemlerden geçerek mutfak tezgahı haline gelen doğal taşların, ortamın enerjisini, havasını değiştirmesi de kullanım açısından çekici gelebilmektedir. Mutfak tezgahının kullanışlı olması için
kullanılan malzemenin size sunduğu avantajlara bakmak gerekir. 

Renk ve desen açısından birçok çeşitleri bulunan mutfak tezgahları, kuvars, porselen, granit, mermer ya da ahşap malzemelerden üretilmektedir.

• Kuvars mutfak tezgahı, dayanıklı ve hijyen açısından sevilen mutfak tezgahı
çeşididir. Darbelere karşı dokusunu koruyarak, ortama göre şıklığı
yakalamada etkilidir.

• Porselen mutfak tezgahı kullanışlı oluşundan dolayı son zamanların en çok
tercih edilenler arasındadır. Aside, darbelere ve çiziklere karşı sağlamlığını
koruyan, uzun yıllar yemek yaparken sizlere eşlik edecek olan porselen
mutfak tezgahı, kimyasallara ve ısıya karşı da oldukça dayanıklıdır. Sra Stone
Gallery kalitesiyle porselen mutfak tezgahının şıklığını ve kullanışlılığını
yakalamak mümkün olmaktadır.

• Granit mutfak tezgahı ise temizliği kolay olması açısından kullanışlı tezgah
çeşitleri arasında yer alır. Yemek yaparken ya da hijyeni sağlarken sert
malzemelerinin kullanılmaması yapısının bozulmaması için büyük önem taşır.
• Isıya karşı dayanıklı bir yapısı bulunan mermer mutfak tezgahı su geçirmeyen
ya da emmeyen bir yapıya sahiptir. Aside ve aşındırı maddelere karşı dikkatli
olunması gereken mermer mutfak tezgahı hijyen açısından kullanışlı mutfak
tezgahları arasında yer alır.

• Ahşap mutfak tezgahı ortamın havasını değiştirmeden etkili olmaktadır.
Yapısının ahşap olmasından dolayı kullanımına dikkat edilmesi
gerekmektedir. Dokusunu koruması açısından bakım gerektiren bir mutfak
tezgahı malzemesidir

En Sağlıklı Mutfak Tezgahı Hangisi?

Sabah, öğle ve akşam üzerinde sürekli yemek yapılan, besinlerin kesildiği, şekil verildiği bir alan olan mutfak tezgahının sağlıklı olması da önemlidir. Yıllarca güvenle ve sağlıkla leziz yemekler üretmek için kullanılan mutfak tezgahlarının yapısı bu kriterlere göre seçilmedir. 

Özellikle sağlıklı beslenmenin öneminin farkında olan kişiler mutfak tezgahını bu kritere göre karar vererek satın alır. En sağlıklı mutfak tezgahı bakterileri tutmayan, kolayca temizliği sağlanan, güne ışığından etkilenip rengi solmayan bir yapıda olmalıdır. 

Besinlerden, paketli yiyeceklerden ya da kullanılan malzemelerden gelen bakteri ve mikropları tutmayan mutfak tezgahını tercih etmek sağlınızı açısından önemli olmaktadır.

Porselen mutfak tezgahı bu açıdan sizlere hem hijyeni hem de sağlıklı yemek yapmanın keyfini sunar.

Porselen Tezgah mı Kuvars Tezgah Hangisi Daha İyi?

Kuvars mutfak tezgahı, sağlamlığıyla bilinen yüksek oranda kuvars ve reçine içermektedir. Gözeneksiz bir yapısı olduğundan neme, suya karşı etkilidir. Kolay çizilmeyen yapısıyla tercih edilen mutfak tezgahları arasında yer alan kuvars mutfak tezgahının dayanıklı bir yapısı vardır. Sıcak ürünlerin doğrudan temasından kaçınılması gerekebilir.

Porselen mutfak tezgahı, doğal malzemeden üretilerek sağlığı yakalamanızı sağlar. Farklı doku ve yüzeylere sahip olan porselen mutfak tezgahının yüksek dayanıklılığı bulunur. Aşınmaya, doğrudan temas edecek olan ısıya karşı sağlamlığını korur.

Gözeneksiz yapısından dolayı sıkça tercih edilen bir mutfak tezgahı çeşidi olan porselen mutfak tezgahı, bakteri, mantar ve küf gibi sağlığı etkileyen maddelerin çoğalmasını engeller. Sağlığınızı da düşünen porselen mutfak tezgahı çeşidi kolaylıkla temizlenebilmektedir.

belenco babilon2
porselen-tezgah-modelleri
sapien stone premium white 2
belenco aizano2

Daha fazla uygulama görselleri ve farklı yüzey kaplama tasarımlarına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

lamar