porselen-mutfak-tezgahi

Mutfak Tezgah Dekorasyonu

19 KASIM 2022

Mutfak dekorasyonu
lamar

Bazen aile yemeklerine, bazen günün başlangıcına, bazen de sıcak bir kahveye eşlik eden mutfaklarımız aslında evimizde fazlasıyla vakit geçirdiğimiz mekanlardır. Mutfak tezgah dekorasyonu fikirleri ile mutfağımızı hem keyifli hale getirmek hem de işlevselliğini artırmak mümkün. Kullanışlı, pratik ve ortamın havasını değiştiren küçük hamleler ile mutfağınızı daha keyifli hale getirerek  evinizde en çok vakit geçirmek isteyeceğimiz alanı oluşturabiliriz.

mutfak-tezgah-dekorasyonu
sapien stone premium white 4

İşlevsellik ve pratiklik katmak için öncelikle mutfağımızın tezgahından işe başlamalıyız. Mutfak tezgah dekorasyonu seçenekleri sayesinde; hayatımızı kolaylaştırırken aynı zamanda göz zevkimizi de artırabiliriz. Peki mutfak tezgah üstü dekorasyon seçenekleri neler? Ne gibi şeyler yaparak mutfağımızı daha estetik hale getiririz? 

İşlevsel ve Pratik Mutfak Tezgah Üstü Dekorasyonu

mutfak-tezgah-dekorasyonu

Öncelikle dekorasyon seçenekleri  için asla atlamamamız gereken en önemli nokta; işlevsel, pratik ve ihtiyaçlarımıza cevap veren ürünlerdir. Çünkü mutfak tezgahları aslında sürekli çalıştığımız alanlardır. 

Yemek yaparken, kahvaltı hazırlarken, kahve yaparken, çay demlerken bu alanı kullanırız. Böyle bir alanda çok fazla eşya bulunacağı için eşyaları nereye koyacağımız, en çok kullandıklarımızın nerede olduğu, en az kullanılanları nasıl konumlandıracağımız gibi konular büyük önem taşır. 

Elimizin altında olması gerekenler tezgah üzerinde durmalıdır. Tam da bu noktada mutfak tezgah üstü dekorasyon ile bu alanları daha ergonomik hale getirebiliriz. Öncelikle sıklıkla kullandığımız parçaları mutfak tezgahımıza yakın alanlara, az kullandıklarımızı ise dolapların yüksek raflarına kaldırabiliriz. Bu sayede kendimize daha rahat bir çalışma alanı oluşturabilir. 

Şimdi yazımızın devamında diğer detayları inceleyelim.

sapien stone fior di bosco 1
sapienstone porselen mutfak1

Mutfak Tezgah Üstü Dekorasyonu Trendleri

Mutfak tezgah üstü dekorasyonu nasıl yapılmalı, mutfak tezgahı dekorasyonu neden önemli ve tezgahın üzerinde neler olmalı? 

Zaman ilerledikçe dünyada yeni trendin sadeleşmek olduğunu görüyoruz. Sade ve şık objeler, pastel tonlar bu dönemde karşımıza oldukça fazla çıkıyor. Biz de mutfak tezgah üstü dekorasyon için bu doğrultuda seçimlerimizi yapabiliriz. Mutfak tezgahı dekorasyonu için öncelikle alanın genelini göz önünde bulundurmalıyız. Mutfak Tezgah Dekorasyonu için dolap ve duvar renkleri bizim için iyi bir rehber olacaktır. 

Tezgahımızın büyüklüğüne göre hangi objeleri kullanacağımız çeşitlenebilir. 

En çok kullandığımız küçük ev aletlerimizi tezgah üzerinde konumlandırarak işe başlamalıyız. Atıştırmalıkları koyabileceğimiz cam kavanozlar, yemek pişirme kaşıklarımız için çelik kaşıklıklar alanımıza hem şık hem de fonksiyonellik katacaktır. 

Yapay çiçekler, yeşil yapraklı bitkiler, porselen sabunluklar kullanmamız ise hoş detaylar olacaktır. Kullanacağımız renkler için ise 2022 yılının favori renklerinden yola çıkabiliriz. Ayrıca led mutfak tezgah dekorasyonu için ışıklar sayesinde mutfak tezgahına hem aydınlık bir görünüm verebilir hem de çalışmamızı kolaylaştırabiliriz.

Mutfak tezgah dekorasyonuyla beraber tezgahımızında tarzını değiştirebiliriz. Örneğin; porselen tezgahlar ile hem şık hem de kullanışlı bir görüntü elde ederiz. Dayanıklı, çizilmelere karşı dirençli porselenler mutfağımızın havasını değiştirecektir. 

 

Peki genel mutfak tezgah dekorasyonunuzu nasıl yaparsınız? Mutfağınızın boyutuna göre nelere dikkat etmelisiniz şimdi inceleyelim;

sapien-stone-calacatta-light-1

Küçük Mutfaklar İçin Mutfak Tezgahı Nasıl Dizayn Edilir?

Ortama ferahlık katmak için mutfakta açık renkler hem duvar boyasında hem de dolaplarda tercih edilmelidir. Krem, beyaz tonları ve soft pasteller mutfağa oldukça aydınlık verecektir. Çok fazla obje kullanılmamalıdır. Mutfak tezgah dekorasyonunda yine mutfağınızın tasarımına göre açık ve koyu renklerde tezgah tercihi yapılabilir.

Büyük Mutfaklarda Mutfak Tezgah Üstü Nasıl Dekore Edilmeli?

Geniş mutfaklar aslında dizayn edilmesi en kolay mutfaklardır. Kişi kendi zevkine göre mutfağını dekore edebilir. Duvarlarında tablolar kullanabilir ve geniş mutfak dolapları ile eşyalarının tümünü depolayabilir. Büyük mutfaklarda yemek masası konumlandırmak çok pratik olacaktır. 

Ayrıca ada mutfak ekleyerek tezgah kullanım alanı genişletilebilir.

Büyüklüğüne göre mutfak tezgah dekorasyonu yukarıda belirttiğimiz gibi iki farklı şekilde ele alınmalıdır.

 

Peki güzel bir mutfak için başka nelere dikkat edilmeli? Şimdi bunları inceleyelim;

Yenilikçi Mutfak Tezgah Üstü Dekorasyon Fikirleri

Mutfaklarda bir çok atıl alan bulunmaktadır. Özellikle çok yüksekte kalan raflar… 

Bu raflara çok az kullandığımız eşyaları kaldırabiliriz. Yine bu raflar için 2-3 basamaklı ahşap merdiven bulundurabiliriz. Merdivenleri kullanmadığımız zamanlarda saksılarımız ile süslemek mutfağımızda hoş bir detay olacaktır. 

Alçak raflarımız için ise; dolap içi düzenleyiciler kullanılabiliriz. Düzenleyiciler sayesinde; fincanlarımızı, baharatlıklarımızı rahatça yerleştirebiliriz. Bu hem düzenli bir görüntü sağlar hem de kullanılmayan alanlara işlevsellik katar. 

Ayrıca mutfak tezgah üstü dekorasyonu için karolara asılabilen tabaklıklar, fincanlıklar ve baharatlıklarda kullanabiliriz. Yine dolap içlerine monte edeceğimiz küçük bölmeler sayesinde alanımızı maksimum verimlilikle kullanabiliriz.

Mutfak dekorasyonu; modern ya da geleneksel bir bakış açısıyla geniş ve dar alan göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Kişilerin kendi zevklerine ve kullanım amacına hizmet edecek şekilde planlanmalı ve dekore edilmelidir. 

Mutfağımızda değişikliğe giderken duvar rengi, tezgah ve dolaplarımızı göz önünde bulundurmalıyız. Siz de mutfağınızı daha keyifli bir ortama çevirmek istiyorsanız yukarıda verdiğimiz tüyoları kullanabilir ve porselen tezgahları deneyebilirsiniz. Hijyenik, dayanıklı ve güzel bir görüntüsü olan porselen tezgahlar sayesinde yemek yapmak ayrıca sizin için keyifli olacak. 

mutfak-tezgahi
sapien stone urban antracite 5
sapien stone premium white 2
mutfak-modelleri

Daha fazla uygulama görselleri ve farklı yüzey kaplama tasarımlarına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

lamar